úvodní strana informace o webu
fotografie z koncentračního tábor Auschwitz / Birkenau

Fotografie zde vystavené jsem pořídil během tří navštěv v letech 1996, 1997 a 2002. Poprvé jsem použil barevný diapozitiv s nevalným úspěchem, podruhé černobílý kinofilm a nakonec, při třetí návštěvě, jsem vyzkoušel černobílý diapozitivní film Fomapan R. Ve všech případech jsem snímal s Prakticou BX20.
Rád bych se zde v budoucnu vrátil a pojal fotografie zase trochu jinak.
A proč právě Osvětim? V té době jsem dostával mnoho informací na toto téma a tak jsem využil i možnosti Osvětim navštívit. A jelikož jsem víc fotograf než řečník či nějaký myslitel, chtěl jsem vyjádřit svůj pohled na toto místo. Při třetí návštěvě jsem se už zaměřil spíše než na celkový pohled na tábor na jednotlivé detaily. Jsou pro mne vyjádřením toho, že toto místo není nějak "magické", ale místo, které stvořil člověk. Proto hromosvod, korouhvička, válec a pod.
Dříve než se do Osvětimi vydáte, přečtěte si nějakou literaturu. Osobně bych Vám doporučil knihu Prima Leviho "Je-li toto člověk" (Sefer, Praha 1995), dále "Zprávu Vrby a Wetzlera o německých vyhlazovacích táborech Osvětim a Brzezinka" i zážitky autora Zprávy Rudolfa Vrby, které zachytil v knize "Utekl jsme z Osvětimi". Na toto téma existuje mnoho literatury a já nejsem na ně specialista, ale tyto jsem četl a velmi mne oslovily.

 
 

2006-7 © Tom Heczko, Fotodekor.net